Cirkularna ekonomija bi trebalo da bude nova norma u tekstilnoj industriji
Od linearnog ka kružnom: ponovno otkrivanje vanvremenskih praksi
U današnjem linearnom svetu, uspeh se gradi na rastu, što obično znači više proizvodnje, sirovina, otpada i zagađenja. Ni tekstilna industrija, u kojoj posebno brza moda stvara značajne količine GHG emisija i otpadnih voda i troši velike količine energije, vode i hemikalija, nije izuzetak.
Ali, možete li zamisliti jednu budućnost u kojoj bi se izazovi pretvorili u prilike? Da bismo razumeli ogroman potencijal principa cirkularne ekonomije u tekstilnoj industriji, možemo se osvrnuti na njenu istoriju od pre samo nekoliko decenija. Naši bake i dede koristili su funkcionalnu i izdržljivu odeću, prali je i održavali da bi joj produžili vek trajanja i popravljali je kada je to bilo potrebno. Bili su veoma kreativni u idejama o ponovnoj upotrebi kako bi dali drugi život tekstilu i upotrebili ga u vidu mnogih različitih rešenja za domaćinstvo.
Očigledno je da tekstilna industrija ima veliki potencijal da se transformiše u održiviju i cirkularnu, u kojoj se tekstil dizajnira, proizvodi, koristi i ponovo koristi na način koji minimizira uticaje na životnu sredinu, a maksimizira vrednost i koristi za sve zainteresovane strane. Usvajanjem principa cirkularne ekonomije, svi bismo mogli da doprinesemo postizanju Ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih nacija (SDG), kao što su klimatske akcije, čista voda i kanalizacija, odgovorna potrošnja i proizvodnja i dostojanstven rad i ekonomski rast. Da bismo realizovali ovaj potencijal, potrebno je da usvojimo inovativne i saradničke pristupe koji uključuju sve aktere u lancu vrednosti, od dobavljača sirovina do krajnjih korisnika i onih koji se bave recikliranjem.
Praktični saveti za unapređenje i podsticanje praksi cirkularne ekonomije
Lindström nudi kompletan model kružnih usluga za radnu odeću, staze i otirače, a na nekim tržištima i za peškire za ruke, posteljinu za hotele i restorane i mnoge druge proizvode koji se mogu iznajmiti. Svoj poslovni model smo razvijali decenijama (u trenutku pisanja ovog teksta, 2024, već 176 godina!), čak i pre nego što su cirkularna ekonomija ili održivost postali popularne reči. Evo nekoliko primera i saveta kako da dodate vrednost kroz cirkularno razmišljanje:
- Cirkularna ekonomija: Produžite životni vek i vrednost tekstila tako što ćete ih dizajnirati da budu izdržljivi, funkcionalni i laki za popravku i održavanje. Osigurajte da se tekstil ponovo koristi ili reciklira na kraju svog životnog veka. Pogledajte kako mi dizajniramo za cirkularnost.
- Odgovorno biranje izvora: Koristite sertifikovane, reciklirane ili biobazirane materijale kad god je to moguće, ali proverite testiranjem da time ne žrtvujete izdržljivost, ili funkcionalnost tekstila. Loš kvalitet će povećati potrebu za tekstilnom proizvodnjom i dovesti do veće količine otpada. Pročitajte više o recikliranim materijalima.
- Efikasno poslovanje: Optimizujte svoje operacije da biste smanjili njihov uticaj na životnu sredinu i troškove. Koristite savremenu i energetski efikasnu opremu, tehnologije za uštedu vode i energije i obnovljive izvore energije. Optimizujte rute i osigurajte puno opterećenje u logistici. Ovde je jedan primer poboljšanja efikasnosti u korišćenju vode.
- Vrednost za klijente: Pomozite klijentima da smanje uticaj na životnu sredinu i troškove nudeći im usluge iznajmljivanja i održavanja tekstila. U ovim uslugama kupci plaćaju samo korišćenje tekstila, a ne vlasništvo. Optimizacijom potrebnog broja odevnih predmeta možete sprečiti prekomernu proizvodnju i proizvoditi samo ono što je potrebno. Pročitajte više o tome ovde.
Moć partnerstva pokreće cirkularna rešenja
Zajedno tkamo cirkularnu budućnost
Mi u Lindströmu verujemo da je budućnost tekstilne industrije cirkularna i da bi trebalo da postane „nova normalnost“. Takođe, verujemo da imamo ključnu ulogu u oblikovanju i pokretanju ove transformacije.
Pošto niko ne može biti „stručnjak za sve“, saradnja je ključ za razvoj novih i boljih rešenja. Ako bi trebalo da dam neki savet za kraj, to bi bilo: „Hajde da se povežemo jedni sa drugima. Zajedno ćemo naći nova rešenja”.
Ulla Luhtasela, direktorka održivosti