Bezbednost hrane i prevencija kontaminacije pomoću odgovarajuće radne odeće
Ključna uloga radne odeće u prehrambenoj industriji je zaštita proizvoda i održavanje bezbednosti hrane u procesu proizvodnje, tj. minimiziranje rizika od kontaminacije. Dizajn radnih uniformi treba da uzme u obzir higijenske i industrijske zahteve, ali i to da odeća treba da bude udobna i pogodna za rad zaposlenih. Usklađenost sa uslovima temperature i vlažnosti u radnom prostoru takođe bitno određuju to da li je odeća odgovarajuća.
Da li ste znali?
Bakterije mogu da prežive i do 21 dan na površinama oprane radne odeće.
*Društvo za primenjenu mikrobiologiju 2017: Uticaj pranja pri niskim temperaturama i deterdženata na preživljavanje Escherichia coli i Staphylococcus aureus na tekstilu koji se koristi u zdravstvenim uniformama
Ovaj tekst vam daje konkretne savete o dobrom dizajnu radne odeće koja se koristi u objektima za proizvodnju hrane. Od zatvarača bez metala do strateškog postavljanja džepova, naučite kako tekstil služi kao barijera protiv zagađivača, štiteći i proizvode i procese. Pročitajte više da biste saznali kako higijenska radna odeća čuva hranu bezbednom, zaposlene zadovoljnima i – što je možda najvažnije – usklađene sa industrijskim propisima.
Uzmite ovo u obzir kada birate radnu odeću za objekte za proizvodnju hrane
U objektima za proizvodnju hrane, radna odeća ne bi trebalo da bude nikakvih rasparanih, pocepanih ili pohabanih materijala. Odeća ne bi trebalo da ima dugmad ni džepove iznad nivoa struka. U zonama visokog rizika, odevni predmeti ne bi trebalo da imaju nikakve spoljne otvore, a svi pričvršćivači (dugmad, rajsferšlusi i sl.) treba da budu metalni. Dobra praksa je da se procene različiti nivoi rizika u objektima i da se za svaki nivo odabere radna odeća odgovarajućeg dizajna. Implementirajte sisteme kontrole kako biste osigurali da se u definisanim proizvodnim zonama koristi samo određena i odgovarajuća odeća.
Standardi koji ukazuju na dizajn radne odeće i zahteve za bezbednost hrane:
- DIN 10524, standard koji opisuje higijenske zahteve za radnu odeću koja se koristi u područjima sa rizikom po hranu.
- BRCGS FOOD za garantovanje standardizacije kvaliteta, bezbednosti i operativnih kriterijuma, obezbeđuje zaštitu potrošača.
- IFS FOOD za osiguranje bezbednosti hrane i optimizaciju procesa.
Najbolje prakse za bezbednost hrane i higijenu kroz dizajn radne odeće
Tkanina i materijali
Pažljivo razmotrite materijale. Radna odeća u objektima za proizvodnju hrane treba da bude:
- Izdržljiva i otporna na cepanje i habanje, čak i nakon nekoliko ciklusa pranja
- Bele ili svetle boje, što olakšava uočavanje da li je odeća prljava
- Poliester/pamučna tkanina/pletivo u okvirima specifične mase po jedinici površine od 150 g/m² do 400 g/m²
Dužina kaputa i jakni
Kaputi i jakne moraju se nositi zatvoreni i biti dovoljno dugački da pokriju bočne džepove na pantalonama.
Džepovi
- Izbegavajte bilo kakve džepove kod radne odeće za zone sa ekstremno visokim nivoom higijenskog rizika (RC3).
- Odeća može imati unutrašnje džepove ispod struka koji se mogu zatvoriti u zonama srednjeg stepena higijenskog rizika (RC2).
- Radna odeća može imati džepove koji se zatvaraju preklopom na niskom nivou higijenskog rizika (RC1) kako bi se sprečilo ispadanje predmeta iz njih
Dizajn
Izbegavajte elemente i delove u radnoj odeći koji predstavljaju rizik od stranih materijala, kao što je dugmad. Dizajn treba da ima funkcionalne detalje koji osiguravaju udobnost.
Logotipi
Svi logotipi treba da budu trajno pričvršćeni za odeću. Moraju biti dovoljno visokog kvaliteta da potraju tokom celog životnog ciklusa radne odeće.
Rukavi
Odeća dugih rukava se preporučuje. Radna odeća u zonama svih nivoa rizika treba da ima duge rukave, kako bi zaštitila hranu od direktnog kontakta sa kožom zaposlenih. Širina rukava treba da bude podesiva.