Kako vas antistatička odeća štiti i zbog čega je ona važna
Statički elektricitet je nagomilano električno naelektrisanje (naboj) u mirovanju, uzrokovano neravnotežom elektrona na površini materijala. U većini slučajeva, on se stvara dodirom i odvajanjem dva slična, ili različita materijala. Razlog za to je, dakle, neravnoteža elektrona među materijalima koji se međusobno dodiruju. Skoro svaki predmet može da bude neka vrsta sakupljača statičkog elektriciteta.
Neki od najčešćih primera kada se statički elektricitet stvara u svakodnevnom životu su hodanje po tepihu u obući sa gumenim đonom, oblačenje sintetičke odeće poput one od poliestera, rukovanje plastičnim materijalima kao npr. kesama, najlonom i slično.
U brojnim industrijama, ovaj elektricitet može biti znatno opasniji i načiniti veliku materijalnu štetu, pa čak i ugroziti živote i zbog toga je u mnogima od njih odeća za zaštitu od statičkog elektriciteta (ili, kraće: antistatička odeća) ili propisana zakonom, ili je sama po sebi deo industrijskog standarda. Čak i kada nema opasnosti od eksplozije, on može izazvati štetne smetnje u nekim proizvodnim procesima, kao npr. u tekstilnoj, grafičkoj industriji i sl.
Kako vas antistatička odeća štiti?
Antistatička radna odeća je jedan od temelja bezbednosti u mnogim radnim okruženjima. Pantalone i jakne za zaštitu od statičkog elektriciteta mogu biti od presudnog značaja za zaštitu bezbednosti vaših radnika i opreme koju koriste.
Elektrostatičko pražnjenje (electrostatic discharge, skr. ESD) može oštetiti osetljivu električnu opremu i izazvati požar ili eksploziju. Štaviše, požari, eksplozije i oštećenje opreme mogu biti rezultat samo jedne male varnice i oslobađanja elektrostatičke energije. Ova energija može biti nevidljiva, tiha, kao nešto što uopšte ne biste osetili, ili nešto što osetite kao blaži strujni udar. Međutim, može biti i snažna, kao udar groma.
Gde god postoji mogućnost pojave elektrostatičkih pojava ili radova koji uključuju zapaljive materijale, uključujući rastvarače i boje, neophodno je nositi antistatičku radnu odeću dizajniranu da spreči elektrostatičko pražnjenje.
Evo nekih industrija, profesija i lokacija/operativnih zadataka na kojima je nošenje antistatičke radne odeće preporučljivo iz predostrožnosti, ili je od suštinske važnosti. Dakle, ko i gde sve može da ima koristi – ili još preciznije, da spreči štetu – noseći antistatičku odeću:
- Električari
- Elektroničari
- Inženjeri
- Mehaničari
- Poslovi sklapanja
- Rukovanje komponentama
- Održavanje
- Komunalne usluge
- Inspekcija
- Skladište
- Ručno baratanje opremom
- Rukovanje materijalom
- Hardver
- Transport
- Automatizacija
Sledi kratko objašnjenje kako zapravo funkcioniše antistatička radna odeća.
Nauka iza naše radne odeće
Elektrostatičko pražnjenje nastaje kada postoji neravnoteža pozitivnog ili negativnog naelektrisanja na površini materijala. Ovo naelektrisanje se može akumulirati kroz kretanje dve površine koje se trljaju jedna uz drugu. Može se klasično posmatrati trljanjem balona o svoju odeću i pomeranjem na kosu, koja će stajati na glavi i dodirivati balon dok se elektroni kreću sa jedne površine na drugu.
Međutim, nije samo kretanje ono što može izazvati nakupljanje elektriciteta. Industrije koje koriste veštačke materijale kao što je plastika, takođe su sklone i u opasnosti od elektrostatičkog pražnjenja. Upotreba suvog vazdušnog grejanja i klimatizacije u zatvorenim prostorima dodatno povećava rizike stvaranjem okruženja niske vlažnosti, što doprinosi povećanju verovatnoće da će doći do oslobađanja statičkog elektriciteta.
Vlakna u tkanini antistatičke radne odeće sprečavaju nakupljanje statičkog naboja. Ova vlakna to čine tako što dozvoljavaju elektricitetu da se rasprši kroz odeću i ode u pod, zemlju ili u vazduh.
Zaštitna odeća
Kako se sve više industrija, proizvoda i usluga isporučuje i stvara pomoću tehnologije i mikročipova, potreba za antistatičkom ličnom zaštitnom opremom (skr. LZO) raste. Vaša antistatička radna odeća treba da bude usklađena sa standardom EN 1149.
Tako, primera radi, radna odeća napravljena od tkanine usklađene sa EN 1149-1 zaustavlja nakupljanje statičkog naelektrisanja putem provodljivosti kroz mrežu ugljeničnih ili metalnih vlakana u odeći. Odeća napravljena od materijala u skladu sa EN 1149-3 oslobađa elektrostatičko naelektrisanje u vazduh. Ovaj proces se odvija brzo, kako bi se osiguralo da se elektrostatički naboj ne nakuplja.
Antistatička radna odeća često ispunjava i druge standarde, koji je čine otpornim na plamen i toplotu. Da biste osigurali potpunu bezbednost, vaši radnici će možda morati da nose ne samo antistatičke kombinezone, već i antistatičke cipele i zaštitne rukavice po IEC 61340, posebno dizajnirane za rad sa elektronskim uređajima.
Zbog čega je antistatička odeća važna?
Antistatička radna odeća je neophodna u mnogim industrijama i ključna je komponenta u obezbeđivanju bezbednosti zaposlenih. Elektrostatičko pražnjenje (ESD) može biti smrtonosno, a godišnje se u svetu dešava na hiljade velikih incidenata uzrokovanih statičkim elektricitetom. Primera radi, samo u Velikoj Britaniji se desi više od 50 ovakvih nezgoda godišnje. U Sjedinjenim Američkim Državama između 2011. i 2022. godine su se dogodila čak 1322 smrtna slučaja na radu izazvana električnom energijom i još 2220 onih koji se nisu završili smrtnim ishodom. Za jedan deo ovih slučajeva odgovorno je elektrostatičko pražnjenje.
Iznenadno elektrostatičko pražnjenje može biti opasno i skupo i izazvati požar, eksploziju, a u najgorim slučajevima i povrede ili smrt. Da bi eliminisali i kontrolisali nakupljanje statičkog elektriciteta, radnici moraju da koriste antistatičku radnu odeću, jer neantistatička radna odeća može izazvati iznenadnu varnicu.
Da biste zaštitili svoje zaposlene, prostorije i imovinu, trebalo bi da obezbedite da vaša zaštitna oprema uključuje i antistatičku vatrootpornu radnu odeću.
Mere bezbednosti
Statički elektricitet se proizvodi u industrijskim objektima i prirodno, u životnoj sredini. Nastaje kada dođe do hemijskih ili fizičkih promena, koje izazivaju nakupljanje koje može dovesti do varnice.
Vaši zaposleni treba da nose antistatičku radnu odeću i ESD cipele ako rade u opasnim okruženjima, kao što su rafinerije. Ovu odeću takođe treba nositi u bilo kojoj industriji koja se bavi petrohemijom, farmaceutskim proizvodima, municijom, zapaljivim tečnostima, gasom, parom goriva, ugljenom prašinom ili električnim komponentama. Nažalost i u Srbiji je bilo mnogo požara i eksplozija u industrijskim postrojenjima, a mnoge od tih nezgoda izazvao je upravo statički elektricitet.
Bez obzira da li vaši zaposleni rade sa strujom direktno ili indirektno, trenje između površina i standardne odeće izaziva nakupljanje elektriciteta. Ovo je samo po sebi dovoljno da stvori varnicu ili izazove statički šok, tako da su sigurnosne mere kao što je nošenje antistatičke radne odeće od vitalnog značaja.
Pravilna zaštitna odeća je apsolutno neophodna za ljude koji rade sa predmetima, mašinama ili opremom koji se ne mogu isključiti sa izvora električne energije. ESD odeća funkcioniše tako što raspršuje električne naboje u pod ili zemlju, čuvajući tako i radnika i vašu imovinu.
U eksplozivnoj atmosferi (ATEX), vaše mere bezbednosti takođe treba da uključuju uklanjanje svih izvora potencijalnog varničenja i/ili paljenja. U izuzetno osetljivim okruženjima, antistatička radna odeća može uključivati i upotrebu ESD rukavica.
Lindströmova kvalitetna antistatička radna odeća
Naša usluga iznajmljivanja radne odeće uključuje i kvalitetne antistatičke radne uniforme koje su veoma efikasne u zaustavljanju varnica izazvanih električnim pražnjenjem. Napravljena od antistatičkog prediva i materijala otpornih na vatru, ova odeća je dizajnirana tako da pokrije svu neusaglašenu odeću i materijale, uključujući tu i dugmad i patent zatvarače.
Naš asortiman uključuje pantalone, ESD jakne, majice i kombinezone, a ovi artikli su dostupni u veličinama za radnike bilo koje građe, za visoke, niske, za one „punije“ figure i one mršavije. Odeća je udobna za nošenje tokom dugih smena i ima praktične džepove koji su zgodno pozicionirani, imajući u vidu potrebe industrije.
Naša usluga iznajmljivanja i pranja radnih uniformi je isplativo rešenje za obezbeđivanje radne odeće zaposlenima, i isporučuje se unapred, u skladu sa vašim potrebama koje prethodno zajedno utvrđujemo. Nošeni odevni predmeti se sakupljaju po redovnom rasporedu i zatim higijenski čiste, što osigurava da svi izgledaju profesionalno u svakom trenutku i uklanjaju potrebu (tj. muku za zaposlene, ili za kompaniju u celini) za kućnim pranjem veša.
Gornji i donji delovi imaju reflektujuću traku kako bi radnici bili vidljivi i bezbedni. Možete da napravite uniformisan tim profesionalnog izgleda koristeći čitavu paletu boja koje odgovaraju imidžu vašeg brenda.
Za više informacija o tome kako Lindström može da reši vaše probleme sa upravljanjem zalihama radne odeće, slobodno kontaktirajte nekoga iz našeg tima već danas!
Možda će vas zanimati i:
Kada odlučujete o pravom rešenju za upravljanje radnom odećom za vašu organizaciju, pred vama su tri puta. Treba da razmislite o nekoliko ključnih faktora kako biste obezbedili efikasnost, isplativost i usklađenost sa ciljevima vaše kompanije. Ovaj tekst će vam pomoći u tome.
Glavne prednosti iznajmljivanja radne odeće su: minimalni početni i niži jedinični trošak, mogućnost prilagođavanja, dostupnost, poštovanje industrijskih propisa i održivost.