5 prednosti ergonomskih staza – promovisanje bezbednosti i zdravlja na radu
Dugotrajno stajanje, bilo u redu ili na poslu, može dovesti do neugodnosti, pa čak i povreda. Razmislite kada ste poslednji put čekali u redu: da li ste osetili bol u stopalima, nogama ili leđima? Kod nekih se ova nelagodnost javlja nakon samo 10, 20 ili 30 minuta. A sada zamislite kako je onima koji stoje osam sati dnevno na svojim poslovima!
Borba protiv zamora na radnom mestu
Problem kod zamora na radnom mestu nije samo osećaj umora – on može dovesti i do povreda koje poslodavce koštaju i vremena i novca. Izveštaj Međunarodne organizacije rada ukazuje na to da 68% odraslih navodi da umor ometa njihovu sposobnost koncentracije, dok je 66% ispitanih reklo da su imali više problema da se nose sa stresom kada su umorni. Studija OSHA je takođe otkrila da je produktivnost značajno opala za one koji su stajali na betonskim podovima 8 sati.
Umor remeti radni učinak, slično kao rad pod dejstvom alkohola, narušavajući rasuđivanje i kvalitet rada. On može dovesti do poremećaja, bola i zamora, a sve to negativno utiče na koncentraciju i performanse. Dobra obuća, odgovarajući materijali podnih obloga i promišljen dizajn radnog prostora mogu sprečiti zamor i nelagodnosti kao što su bol u stopalima, kolenima ili kukovima. Evropska agencija za bezbednost i zdravlje na radu preporučuje ergonomske prostirke kao pomoć pri radu u stojećem položaju tokom dužeg vremenskog perioda.
Šta je ergonomska staza?
Ergonomske staze su dizajnirane da ublaže umor i zdravstvene probleme povezane sa dugotrajnim stajanjem na tvrdim podovima. Obično se koriste u okruženjima kao što su industrijska postrojenja, maloprodajni objekti, pogoni za proizvodnju hrane i kancelarije u kojima zaposleni provode dobar deo svog dana stojeći. Ove prostirke pružaju značajnu udobnost, a posebno na mestima sa tvrdim betonskim podovima.
Da li mi je potrebna ergonomska staza?
Postavite sebi sledeća pitanja da biste to saznali:
Da li mi je važna bezbednost zaposlenih na radnim mestima koja podrazumevaju stajanje?
Da li mi je ergonomski dizajn radnog okruženja prioritet?
Da li želim da smanjim odsustva zbog bolovanja zaposlenih?
Ako ste odgovorili potvrdno na jedno ili više ovih pitanja, ergonomska staza može da postane vaš novi najbolji prijatelj!
Ulaganje u ergonomske staze može doneti brojne prednosti kako za zaposlene tako i za poslovanje kompanije. Iako neće rešiti sve izazove stojećeg rada, pružiće veću udobnost tokom dugih smena.
Evo 5 glavnih prednosti:
- Zaštita na radu:
Ne dozvolite da se vaši ljudi okliznu i spotaknu! Klizanja, izleti i padovi su uobičajene nesreće uzrokovane klizavim podovima. Ergonomske prostirke, dizajnirane od neklizajućih materijala, smanjuju rizik od nezgoda. - Povećana produktivnost:
Umor od stajanja može dovesti do smanjenja pažnje na detalje i produktivnosti. Ergonomske prostirke održavaju zaposlenima udobne i energične, omogućavajući im da se bolje fokusiraju. - Poboljšano držanje:
Ergonomske prostirke podržavaju zaposlene tokom celog dana, podstičući česte promene položaja i pružaju odličnu podršku stopalu. - Poboljšana cirkulacija krvi:
Dugotrajno mirovanje može zategnuti vene. Ergonomske prostirke promovišu opuštanje mišića i vena, podstičući zdrav protok krvi. - Smanjen bol u zglobovima i mišićima:
Recite zbogom bolovima u ramenima, vratu i leđima. Ergonomske prostirke ublažavaju tvrdoću betonskih podova i takođe izoluju od hladnoće, smanjujući nelagodnost.
Kako da izaberem odgovarajuću ergonomsku stazu?
Razmislite o materijalu staze: da li treba da bude mekana ili tvrda, debela ili tanka? Dobra ergonomska prostirka ima određenu elastičnost, ali takođe treba da bude dovoljno čvrsta da se na njoj može stajati. Trebalo bi da štiti radnika, što znači da ne bi trebalo da bude klizava ili takva da se preko nje može lako spotaći.
Pored toga, prostirka treba da bude čista i higijenska. Ergonomskim prostirkama je potrebno redovno čišćenje kako bi najbolje služile svojim korisnicima. Higijenski aspekt ergonomskih prostirki je ključan, posebno u nekim oblastima, poput pogona za proizvodnju hrane.
Kako da održavam svoju ergonomsku stazu?
Održavanje ergonomskih staza produžava njihov životni vek i osigurava bezbednost. Redovno čišćenje je ključno, posebno u okruženjima kao što su pogoni za proizvodnju hrane. Životni vek ergonomske prostirke zavisi od faktora kao što su učestalost upotrebe, izloženost tečnostima ili hemikalijama i materijal od kog je napravljena.
Lindström pruža uslugu iznajmljivanja i održavanja staza sa laganim i fleksibilnim ergonomskim prostirkama koje ispunjavaju industrijske standarde. Isporučujemo čiste, visokokvalitetne prostirke i recikliramo ih kada dođu do kraja svog životnog veka, skidajući sa vas brigu oko održavanja.
U zaključku, umor i ergonomija su kritični problemi na radnom mestu koji negativno utiču na produktivnost, bezbednost i dobrobit. Ulaganje u prostirke protiv zamora može smanjiti umor, poboljšati produktivnost i povećati bezbednost radnika koji stoje duže vreme. To je mala promena koja može imati značajan pozitivan uticaj na zdravlje i produktivnost zaposlenih.