Home / Staze i otirači / Isto to, samo održivije – standardni otirači od recikliranih vlakana i gume
21.08.2024

Isto to, samo održivije – standardni otirači od recikliranih vlakana i gume

Lindströmova kolekcija standardnih otirača napravila je ogroman skok ka održivosti, jer su svi ovi otirači napravljeni od 75% recikliranih vlakana i gume bez ftalata. Ova promena je ogromna – i u isto vreme neprimetna.

Na putu ka neto-nuli, obim je najvažniji. Otprilike četvrtina Lindströmovih emisija gasova staklene bašte potiče od kupljenog tekstila, kao što su stotine hiljada prostirki na podovima poslovnih zgrada, tržnih centara i hotela širom sveta. Uključivanje recikliranog materijala u proizvodnju ne samo da smanjuje naš karbonski otisak, već i smanjuje uticaj naših kupaca na životnu sredinu.

Počevši od jeseni 2023. godine, sve nove prostirke u standardnoj kolekciji otirača prave se od 75% recikliranih vlakana i gume bez ftalata. Standardni kvalitet proizvoda otirača ostao je isti, a ovo postepeno uvođenje će trajati do 2025. godine.

Kolekcija recikliranih standardnih prostirki pridružiće se tako kolekciji dizajnerskih staza, koja se već pravi od 100% recikliranih materijala.

Klijenti će imati koristi od održivije kolekcije prostirki na mnogo načina, kaže Taru Jokinen, direktorka razvoja koncepta i održivosti u Lindströmu. Korišćenje recikliranog najlona i gume doprinosi smanjenju otpada, očuvanju resursa i manjem karbonskom otisku, ali to nije sve.

„Izdržljivost, a time i životni vek proizvoda napravljenih od recikliranih materijala, često su izazov. Ali, sa našim prostirkama na bazi Renycle-a, uključujući gumu bez ftalata, izdržljivost i kvalitet su isti kao i prostirke napravljene od potpuno novih materijala. I na kraju, ali ne i najmanje važno: kolekcija je i dalje veoma isplativa.”

Stvaranje održivih staza i otirača je timski napor

Prelazak na reciklirane materijale bio je pravi zajednički napor. Naši partneri u ovom obnavljanju kolekcije standardnih otirača su RadiciGroup, jedan od vodećih svetskih proizvođača poliamida, sintetičkih vlakana i inženjerskih polimera, i Kleen-Tex, globalni proizvođač prostirki i naš dugogodišnji partner.

Cilj je bio pronaći materijale i metode proizvodnje koji će osigurati da proizvodi i njihov kvalitet ostanu isti, objašnjava Kaspars Grava, glavni i odgovorni za usluge otirača i industrijskih brisača u Lindströmu.

„Uspeli smo da promenimo materijale, a da ne promenimo proizvod. Ovu promenu pravimo bez menjanja proizvodnih protokola ili same usluge“, kaže on.

Novo predivo je napravljeno pomoću Renycle tehnologije koja transformiše postindustrijski najlonski otpad u visokokvalitetno predivo. Mehaničko recikliranje koristi manje energije od tradicionalnog hemijskog recikliranja bez žrtvovanja kvaliteta prediva, mogućnosti njegovog bojenja ili trajnosti. Predivo koje se koristi u prostirkama je 75% recikliranog i 25% novog najlona, što je kombinacija za koju je utvrđeno da je energetski najefikasnije i najpogodnije rešenje.

Saradnja je ključna u cirkularnoj ekonomiji i važan pokretač u transformaciji celog lanca vrednosti, kaže Giada Angeli, menadžer marketinga proizvoda u kompaniji RadiciGroup, proizvođaču Renycle prediva.

„Naše partnerstvo sa Lindströmom i Kleen-Texom zasnovano je na razmeni znanja i izaziva inovacije u oba smera. Zajednički rad je način da se optimizuju lanci snabdevanja, podigne svest o održivosti i da se dele zajedničke vrednosti. Ovo partnerstvo inspiriše i jača našu posvećenost održivijoj budućnosti.”

I predivo i otirači se proizvode u Evropi, što dodatno smanjuje uticaj otirača na životnu sredinu. Otirače proizvodi Kleen-Tex, koji proizvodi naše standardne prostirke još od 2003. godine. Sveobuhvatnim testiranjem je osigurano to da uvođenje recikliranih vlakana nije dovelo do promena u performansama ili izgledu, kaže Elejn Smit, direktorka evropskog marketinga u Kleen-Tex-u.

„Radeći zajedno i kontinuirano testirajući kako bismo osigurali da je proizvod koji donosimo na tržište najbolji u svojoj klasi, nastavljamo da oduševljavamo naše klijente. Kao kompaniji i industriji, naša je dužnost da osiguramo da naši poslovni modeli budu održivi.”

Neviđene velike promene

Održivost se proteže dalje od zamene novih materijala recikliranim alternativama. Podjednako značajni su i kvalitet novih proizvoda i način na koji su predstavljeni na tržištu.

Na primer, odlučivanje za reciklirane materijale, ali žrtvovanje dužine životnog ciklusa značilo bi, na duži rok, korišćenje više sirovina i energije, objašnjava Ari Sosunov, direktor servisa u Lindströmu.

„Prali smo otirače stotine i stotine puta, proveravajući boje i trajnost. Jedino mesto gde možete uočiti razliku između novih i starih prostirki je mali simbol cirkularnosti, pored Lindströmovog logotipa na ivici prostirke.

Promena koja se ne može otkriti takođe omogućava dug period uvođenja. Prve Renycle prostirke su sada u svetu, ali proći će nekoliko godina dok sve standardne prostirke ne budu od recikliranih materijala. U opticaju su stotine hiljada prostirki od novih materijala, od kojih su neke stare samo nekoliko meseci. Odbacivanje svih njih odjednom bilo bi strašno rasipanje resursa. Uvođenje novih prostirki koje se ne razlikuju od starih je najodrživiji način da se ova promena sprovede.

„Otirač koji je danas u prostorijama jednog klijenta može biti na nekom drugom mestu sledećeg dana. Velika je prednost što će naši klijenti uvek dobiti prostirke koje izgledaju isto i imaju iste performanse“, objašnjava Sosunov.

Ciljamo neto-nulu

Prelazak sa novih materijala na reciklirane i bio-bazirane je jedno od najefikasnijih sredstava na Lindströmovom putu ka neto-nuli, kaže Taru Jokinen. Cilj je smanjenje emisija gasova staklene bašte za 50% u celom lancu vrednosti do 2030. godine, a dostizanje neto-nule emisija do 2050.

„Želimo da do 2025. godine 30% od svih naših kupljenih tekstila sadrži reciklirana ili bio-bazirana vlakna. Predstavljanje standardne kolekcije prostirki zasnovane na Renycle-u dovodi nas veoma blizu ostvarenju ovog cilja.”

Naravno, napori za održivost u poslovnoj liniji otirača neće se završiti na recikliranim vlaknima. U 2024. i guma u ​​prostirkama već ima reciklirani sadržaj. Sledeći veliki korak biće unapređenje recikliranja na kraju životnog veka. Trenutno se standardne prostirke ponovo koriste kao industrijske prostirke, spaljuju se za energiju, ili ponekad melju u nove materijale.

Trenutno istražujemo opcije koje omogućavaju korišćenje starih prostirki kao sirovina za reciklirano najlonsko predivo. Još uvek postoje prepreke koje treba preći, kao što je obezbeđivanje toga da njihov transport ne doprinosi previše ekološkom opterećenju. Ipak, Kaspars Grava se nada da će proces u budućnosti biti potpuno cirkularan.

„Trebalo bi da radimo sa sopstvenim materijalom. Moj san je da ćemo u budućnosti moći da pretvorimo, tj. vratimo najlon u novi najlon, a gumu u novu gumu.”

Saznajte više o našoj usluzi iznajmljivanja otirača

Lindström Group
Lindström Group